İletişim Bilgileri

Domain Hizmetleri

CMS Bilişim başta com.tr olmak üzere tüm uzantılarda alan adını sizin adınıza tescil hizmetlerini yapmaktadır. Bunun dışında transfer hizmetlerini de sizin adınıza sorunsuzca gerçekleştirmekteyiz.

Domain Türkçe'ye "Alan adı" şeklinde tercüme edilmiştir. Alan adı www (world wide web) harflerinden sonra sizin belirlediğiniz isim ve uzantılar (com, net, org vb.)  sonucu ortaya çıkan sonuçtur. Bu uzantıların ne anlama geldiğini size açıklayacağız.

Genel Uzantılar
.com uzantısı Ticari siteler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Bu uzantı  ingilizcede "commercial" yani ticari kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmuştur.
.net uzantısı İnternet omurgası üstlenen ağları göstermek için çıkarılmıştır. Bu uzantı ağ anlamına gelen "network" kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmuştur.
.org uzantısı organizasyonlar için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce’de organizasyon anlamına gelen "organization" kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmuştur.

Formu doldurun temsilcilerimiz size ulaşsın.

SİZİ ARAYALIM

.biz uzantısı Kişisel amaçlı değil sadece iş amaçlı kullanılması için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır, İngilizce'de iş anlamına gelen  "business" kelimesinden üretilmiştir.
.info uzantısı bilgi amaçlı siteler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce'de bilgi anlamına gelen "information" kelimesinin ilk 4 harfinden oluşmuştur.
.name uzantısı isminden de anlaşılacağı gibi gerçek isimler veya takma isimler için oluşturulmuş bir uzantıdır.

Genel alan adları her ne kadar sınıflandırılmış olsa da ilk gelen alır prensibiyle talep eden tüm kuruluş ve şahıslar alabilir.

Sponsorlu Uzantılar

.edu uzantısı Eğitim kurumları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce'de eğitim anlamına gelen "education" kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.
.gov uzantısı Devlet kurumları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce’de devlet anlamına gelen "government" kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmaktadır.
.mil uzantısı Askeri kurumları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce’de askeri anlamına gelen "military" kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmaktadır.
.int uzantısı Uluslararası örgütler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce'de uluslararası anlamına gelen "international" kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.
.aero uzantısı Havacılık için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır.  İngilizce'de havacılık anlamına gelen "aeronautics" kelimesinin ilk 4 harfinden oluşur.
.asia uzantısı
asya kıtasında yer alan kişi kurum ve organizasyonlar için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır.
.cat uzantısı İspanya'nın br bölgesi olan Catalan dili ve kültürü için oluşturulmuş bir uzantıdır.
.coop uzantısı Kooperatifler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır.  İngilizce'de kooperatif anlamına gelen "cooperatives" kelimesinin  ilk 4 harfinden oluşur.
.jobs uzantısı kariyer sitesi oluşturulması için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce'de işler manasına gelir.
.mobi uzantısı Mobil aygıt ve uygulamaları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce'de mobil anlamına gelen "mobile" kelimesinin  ilk 4 harfinden oluşur.
.museum uzantısı müzeler için oluşturulmuş uzantıdır.
.tel uzantısı sadece kişisel veya kurumsal iletişim bilgileri içeren yani online kartvizit siteleri içindir.
.travel uzantısı kendisinden de anlaşılabileceği gibi seyahat ile ilgili web siteleri içindir.

.tr Uzantılar

com.tr uzantısı Ticari kuruluşlar için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. Ticaret Odası kaydı veya marka tescili yaptırmayan şirketlere tahsis edilmez.
edu.tr uzantısı Yüksek Eğitim kurumları için  üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Üniversiteler veya denk kuruluşlar dışında kurumlara tahsis edilmez.
k12.tr uzantısı İlk ve Orta dereceli eğitim kurumları için  üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İlköğretim okulu veya liseler dışında kurumlara tahsis edilmez.
gen.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
web.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
name.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
biz.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
info.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
bel.tr uzantısı Belediyeler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Belediyeler dışında tahsis edilmez.
pol.tr uzantısı İSadece Emniyet müdürlükleri için üretilmiş  alan adı uzantısıdır. Emniyete ait birimler dışında tahsis edilemez..
gov.tr uzantısı Devlet kurum ve kuruluşları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Devlet kurum ve kuruluşları dışında tahsis edilmez.
mil.tr uzantısı Ülkemizdeki Askeri kurum ve kuruluşlar için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Askeri kurumlar dışında tahsis edilmez.
net.tr uzantısı Ülkemizdeki internet servisi sunan kuruluşlar için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Bu hizmeti sağlayan kuruluşlar dışında tahsis edilmez.
org.tr uzantısı VAkıf, Sivil toplum örgütleri vb. için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Tüzük ve 2 dernekten imza alınması ile tahsis edilebilir.
dr.tr uzantısı Doktorlar için özel olarak üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. TTB tarafından tasdik edilmiş doktorlara verilir.
av.tr uzantısı Avukatlar için özel olarak üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Başvuru yapıldıktan sonra http://www.barobirlik.org.tr/avtr/basvuru/basvuru.aspx  adresindeki online başvuru formu doldurulmalıdır.

Hosting Hizmetleri

Hosting, barındırma anlamına gelmektedir. Sitenizin üzerinde çalışan tüm mailler ve içerikler hosting alanında tutulur. Firmamız, web tasarım ve SEO konusunda bizden hizmet almakta olan müşterilerimize kendi sunucusu üzerinden 10 senenin üzerinde hosting hizmeti sağlamaktadır. Mevcut müşterilerimiz dışında, hosting satışı diğer firmalara da yapılmaktadır.

Web sitenizin alanı ve bant genişliğine istinaden ücretlendirmeler yıllık olarak değişmektedir. Sitemizdeki formu doldurarak bize bilgi verirseniz en uygun fiyattan hosting hizmetini almanız için sizinle iletişime geçececğiz.