İletişim Bilgileri

SEO Ne Demektir?

SEO Ne Demektir?

ARAMA MOTORLARINDA YÜKSELMENİN SIRRI

Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO web sitesi kurulum sürecinin ardından gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamıdır. Bu çalışmalar sitenin günümüzün en çok tercih edilen arama motorlarında (Google Yandex Bing vs.) yükselebilmesini amaç edinir. Hedef kitlenin beklentisini arttırabilmek için uygulanan SEO çalışmaları sitenin ziyaretçi sayısını yükselterek arama motoru kayıtlarına yerleşmesine imkan tanımaktadır. Web sitesinin içerisinde bulunduğu iş dalına yönelik olarak gerçekleştirilen işlemler sayfanın kelime bazında yükselişine zemin hazırlamaktadır. Özetle tanıtım ve reklam amaçlı olarak kullanılması gereken web sitesinin popülerleşme düzeyini arttıran bu hizmet anlayışı tamamen doğal süreçleri kapsamaktadır. SEO uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu süreçte etkili yöntemler kullanılmaktadır.


Günümüzde SEO işlemlerinin gerçekleşmesine imkan tanıyan eklentiler arasında Wordpress kullanımı yaygınlaşmıştır. Paravan siteler olarak bilinen bu uygulamalar kimi zaman 2-3 ay gibi değişen süreçleri kapsayabilmektedir. Sitenizin tasarımının kullanıcılara net ve kesin bir hizmet sunabilmesi basit temalardan oluşturularak anlam karmaşasına yer verilmemesi öncelikli tercih nedenlerinden biridir.

Özellikle göz yorucu olmayan renkler sade ve klasik dizaynlar SEO sürecinin tasarım bölümünü oluşturmaktadır. Web sitenizin oluşumunda gerçekleştirilen kodlama esnasında eksikliklerin bulunmaması Google’ın dikkat ettiği özelliklerden biridir. Bu süreçte mümkün olduğu kadar alanında uzmanlaşmış kişilerle çalışmanız tavsiye edilmektedir. H1 ve H2 Tag’i kullanımı da web sitenizin başlık seçiminde önemli bir unsur olarak bilinmektedir. Index işlemlerinin hatasız bir biçimde gerçekleştirilmesinde ince detaylara da öncelik tanımalısınız.

SEO işlemleri arasında yer alan Backlink uygulamaları sitenizin bir başka site aracılığı ile yayınlanması anlamına gelmektedir. Özellikle kendi sektörünüzde yer alan kurum ya da kuruluşların web sitelerinde sayfanızın yer alması sitenize artı bir canlılık kazandıracaktır. Fotoğraflar için oluşturulan alt kodları sitenizin temel hatlarını belirleyebilmenize katkı da sağlayacaktır. Günümüzün en çok tercih edilen arama motorlarından Google’ın ilk sayfasında yer alabilmeniz için sabırlı davranmalı arama motoru kayıtlarınızın eksiksiz bir biçimde gerçekleştirilmesine özen göstermelisiniz. Başlık ve açıklama arasındaki uyum sayfanızın arama motoru dostu olmasını sağlayacaktır. Keywords adı altında gerçekleştirilen site içi kelime çalışmalarında da olabildiğince verimli sözcük gruplarına öncelik tanımalısınız.