Facebook'ta Kritik Güvenlik İhlali

Facebook'ta Kritik Güvenlik İhlali

Tarih: 01/EKIM/2018
25 Eylül 2018 tarihinde Facebook tarafından fark edilen güvenlik ihlalini kendi sitesinden duyuruldu. Yaklaşık 50 milyon kullanıcıyı etkilediği düşünülen bu açık Perşembe günü bir yama ile engellendi.

Mark Zuckerberg konu ile ilgili şu yorumda bulundu: Mark Zuckerberg bugün gerçekleştirdiği telekonferansta, "Bu açığı fark ederek kapattığımız için oldukça mutluyum. Bu olayın yaşanması bile başlı başına bir sorun. Bence bu saldırı kullanıcılarımız ve hizmetlerimizin karşılaştığı zorluklara işaret ediyor" dedi.

Facebook, güvenlik ihlalinden dolayı etkilenen hesapların Facebook tarafından bir bildirim ile bilgilendirileceğini söyledi. Hesaplarından çıkış yaptırılacak olan kullanıcıların tekrar hesaplarına giriş yapması gerekiyor.

Güvenlik İhlali Hangi Bölümde Gerçekleşti Facebook, yaşanan güvenlik ihlalinin, kullanıcıların kendi profillerinin, diğer kullancılar tarafından nasıl göründüğünü görmelerini sağlayan, "başkasının gözünden gör" özelliği üzerinden gerçekleştirildiği açıklandı.

Hesabınızda İhlal Olup OLmadığını Nasıl Anlarsınız Bir siteye veya uygulamaya giriş yapmak istediğinizde kullanıcı adı ve şifrenizi girersiniz bu sırada bir erişim anahtarı oluşturulur. Bu anahtar sizin özellikle telefonlarınızdan uygulamanızı her açtığınızda giriş yapmanıza gerek kalmaz. Facebook bu erişim anahtarlarını yenileyerek 1 hafta içerisinde size özellikle uygulamanızda tekrar giriş yapmanızı istediyse hesabınız ihlale uğramış anlamına gelmektedir.

Hesabınıza erişildiğini anlamanın yolları Facebook hesabınıza giriş yaparak ayarlardan hesabınızın güvenlik ve giriş bilgilerine gidin. Buradan giriş yaptığınız tüm cihazları görüntüleyebilirsiniz. Eğer erişim anahtarınızı sıfırlanarak yeniden giriş yapmanız sağlandıysa, sadece giriş yaptığınız cihazları göreceksiniz.

Bu noktada hesabını silmek isteyenler olabilir. Henüz karar vermediyseniz, şifrenizi değiştirmeyi ve iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirmenizi tavsiye ederiz. Eğer bu saldırıdan etkilenmediyseniz Facebook’ta paylaştığınız kişisel bilgileri silerek, gelecekte yaşanacak olan saldırılar karşısında önleminizi almış olursunuz.açıklamaya göre şifrenizi değiştirmeniz gerek yoktur.

Yüzlerce müşterimiz yanılıyor olamaz

Hemen Şimdi İletişime Geçin

Copyright © 2004 - 2021 CMS Bilişim. Tüm hakları Saklıdır.