HEMEN ARAYIN: 0212 220 62 37

Blog

İnternette İlan verenlere Vergi Denetimi Geliyor

İnternette İlan verenlere Vergi Denetimi Geliyor

Tarih: 20/May/2014

Günümüzde internet kullanıcıların sayısı her geçen gün artış gösteriyor bu da doğal olarak internet üzerinden işlerini takip etme ve alım satım işlemleri yapan insanların sayısını etkiliyor. İnternetin kullanıcılara sağladığı en güzel özelliklerden biri de eskiden olduğu gibi sokak sokak dolaşıp uygun ev aramak veya sahipleriyle randevulaşarak evin içini görmek gibi yöntemler kullanmak yerine artık tek bir tıklama ile kiralık veya satılık ilanlara ulaşabiliyor ve evlerin fotoğraflarını inceleyebiliyor oluşumuzdur.

Aynı şekilde ev sahipleri de kendi evlerini evle ilgili çektikleri fotoğrafları internete yükleyip evleriyle ilgili tanıtım yazıları yazarak dakikalar içerisinde kendi satılık veya kiralık ilanlarını oluşturabiliyorlar. Bu sayede internette ilan veren ev sahipleri günde binlerce kullanıcıya erişebildiği için hızlı bir biçimde evlerini kiralayabiliyor veya satışını gerçekleştirebiliyorlar. Aynı şekilde yurtdışından mamul getirtip ülke içerisinde belli bir kar payı koyarak internet üzerinden kişilere satış yapan firmalar veya bağımsız kişiler de alıcıların kendilerine internet sayesinde çabucak ulaşmaları ile bu ticareti çok kolay bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Ancak bu ücretsiz verilen ilanlara ve internetten satış yapanlara Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından artık vergilendirme yapılacağı açıklandı.

XENON programı kullanarak Başkanlık tarafından internette satış gerçekleştirenlerin tespiti yapıldıktan sonra içlerinden vergisini vermeyenlere borç tutanakları postalanacak. Bu nedenle Gelir İdaresi Başkanlığı internete ilan veren herkesi sonradan sürpriz cezalarla karşılaşmamaları için ticaret yapmadan önce vergi kaydı yapmaya davet ediyor.

Copyright © 2004 - 2019 CMS Bilişim. Tüm hakları Saklıdır.